top of page

ПИТАННЯ І ВІДПОВІДІ

ЩО ТАКЕ ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК?

Це будівля капітального типу,споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного в ній проживання.

 

СКІЛЬКИ МЕШКАНЦІВ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ В УКРАЇНІ?

У багатоповерхових будинкх мешкає близько половини українців.

 

ЩО КРІМ КВАРТИРИ НАЛЕЖИТЬ ВЛАСНИКАМ У БАГАТОКВАРТИРНОМУ БУДИНКУ?

Відповідно до статті 382 Цивільного кодексу України, власнику квартири або нежитлового приміщення на правах спільної сумісної власності належить все те, без чого квартира не могла би бути житловою, а саме:

1)Приміщення загального користування (сходи, сходові клітки,літові холи).

2)Несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку (стіни,перекриття).

3)Механічне, електричне, сантехнічне ті інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення (ліфти, труби водопроводу, каналізації, опадення, електропроводка).

4)Будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласника та розташовані на прибудинковій території (наприклад, сміттєзбірник, обладнання дитясого, білизняного і спортивного майданчиків).

5)Права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкаова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

 

ХТО МОЖЕ БУТИ ВЛАСНИКОМ У БАГАТОКВАРТИРНОМУ БУДИНКУ?

Конституція України закріпила 3 форми вланості:

1)державну,

2)комунальну,

3)приватну.

Власником у багатоквартирному будинку може бути фізична або юридична особа, територіальна громада конкретного населеного пункту чи держава.

 

Якщо квартира в багатоквартирному будинку знаходиться в комунальній або державній власності (так звана "неприватизована квартира"), то люди, які мешкають у ній, не є власниками, вони - наймачі, і право на проживання їм надане договором найму житла. У цьому випадку власником є територіальна громада або держава.

 

ЩО ТАКЕ УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ?

Призначення багатоквартирного будинку - дати сім'ям дах над головою, забезпечити комфортні умови проживання у будь-яку пору року. Для цього слід постійно замовляти послуги, виконувати роботи з утримання, обслуговування та ремонту будинку. Відповідно, постає потреба у вирішенні питань щодо переліку, обсягу, термінів, та вартості проведення необхідних робіт, визначення їхніх виконавців, джерел фінансування, контролю за якістю наданих послуг тощо. Все це і називається управлінням багатоквартирних будинком.

 

ЯКІ ІСНУЮТЬ СПОСОБИ УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ?

1)Безпосереднє управління багатоквартирним будинком його власниками.

Цей варіант реально втілити лише у будинку з невеликою кількістю власників.

2)Замовити послугу з управління тому, хто професійно займається такою роботою, тобто - управителю.

У такому випадку відносини між співвласниками багатоквартирного будинку та управителем закрівлюються договором, яким необхідно буде передбачити й відповідну плату за послуги з управління.

3)Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).

Кожне ОСББ має свій головний документ - статут. Вищим органом об'єднаня співвласників багатоквартирного будинку є агальні збори, які приймають усі важливі рішення, у тому числі й щодо вибору способу управління спільним майном. Обране на зборах правління керує поточною діяльністю у період між зборами. Правління є виконавчим органом об'єднання і підзавітне загальним зборам. Правління має право вирішувати питання щодо діяльності об'єднання. На засіданні правління обирається голова правління ОСББ, який діє від імені об'єднання.

Для здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю  правління ОСББ на загальних зборах з числа співвласників обирається ревізійна комісія або приймається рішення про залучення аудитора.

Загальні збори членів ОСББ, правління та ревізійна комісія є органами, які управляють об'єднанням. Цей спосіб передбачає управління через статутні органи ОСББ.

 

ЯКЩО ВЛАСНИКИ САМОСТІЙНО НЕ ВИЗНАЧИЛИСЯ ІЗ ВИБОРОМ СПОСОБУ УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ?

Тоді знаних це рішення приймає місцева влада. Найчастіше функції управління будинком передаються житлово-експлуатацйній конторі (ЖЕК). Місцева влада затверджує ЖЕКу тариф на утримання кожного будинку. Найчастіше в ньому не закладено достатньої суми коштів, щою ЖЕК міг якісно виконувати свої функції.

 

 

 

 

 

© 2018 Асоціація підтримки ОСБ

bottom of page